Mersin Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü | Haberler

MEZİTLİ ATIKSU ARITMA TESİSİ’NDE MUHTARLARA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

MESKİ Genel Müdürlüğü, Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nde, Mezitli İlçesi’ndeki mahalle muhtarları ile bilgilendirme toplantısı düzenledi. Muhtarlarla yapılan geziye, MESKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz ile Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanı Emel Deniz Ünal ve Şube Müdürleri katıldı. Toplantıda muhtarlara tesis detaylı olarak tanıtılırken, MESKİ yetkilileri muhtarların sorularını da yanıtladı. Tesisin temizliğini ve kalitesini takdir eden, arıtılan suyun temizliği ve berraklığı karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen muhtarlar, yapılan hizmetlerden dolayı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e ve MESKİ Genel Müdürlüğü’ne teşekkürlerini iletti.

MERSİN/

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nde Mezitli İlçesi’nin muhtarları için inceleme ve bilgilendirme gezisi düzenledi. Muhtarlarla yapılan geziye, MESKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz ile Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanı Emel Deniz Ünal ve Şube Müdürleri katıldı. MESKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz tesisle ilgili bilgiler vererek, kurum olarak yapılan yatırımlara da değindi.  Arıtma Tesisleri Daire Başkanı Emel Deniz Ünal, muhtarlara Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili bilgilendirme sunumu yaptı.

Tesis 7/24 aktif olarak çalışıyor

Emel Deniz Ünal, Mersin’de toplam 23 adet Atıksu Arıtma Tesisi olduğunu belirterek, Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı’nın görev ve sorumluluklarını açıkladı. 384 bin kişiye hitap edecek şekilde tasarlanmış tesiste Tece, Davultepe, Mezitli yani Viranşehir denilen bölgedeki pompa istasyonlardan gelen atıksuların burada toplandığı bilgisini kaydederek, gerçekleştirilen analizlerle ilgili detaylı bilgiler verdi. Koku ile ilgili olarak da sürekli numune aldıklarını ve ölçümler yaptıklarını belirten Ünal, gelen soruları da yanıtladı. MESKİ ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin elbirliğiyle hareket ettiğini ifade eden Ünal, şunları söyledi:

“Tesis 7/24 sürekli çalışıyor. Burayı bir fabrika gibi düşünün, yani kendi organizması var gibi düşünün. Biyolojik damlatmalı filtre sistemi dediğimiz bir sistem var. Normal şartlar altında da bütün yaptığımız ölçümlerde neredeyse limitlerin % 50 altında olmamıza rağmen sistemde ikinci fanı devreye aldık. 2 fanın da montajı yapıldı. Ondan sonrasında bu koku, daha da minimize olacaktır.”

Yılmaz: “805 muhtarımızla sürekli temas halindeyiz”

MESKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz, Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi ile ve MESKİ yatırımlarıyla ilgili muhtarlara açıklama yaparak, şu ifadelerini kullandı:

“805 muhtarımızla sürekli temas halindeyiz. Tesisimiz Türkiye'nin en modern tesislerinden, teknoloji harikası bir tesistir. İşletmesinde, bütün kademelerinde mesai arkadaşlarımla birlikte hep beraber buradayız. Sıkıntı olduğu zaman hemen müdahale ediyoruz. Böyle bir tesisin Mersin'de bulunması gerçekten beni ziyadesi ile mutlu ediyor. Biz rutin olarak sürekli koku denetimi yapıyoruz, numuneler alıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kredi kuruluşunun yetkililerinin denetim mekanizması tarafından da denetleniyoruz. 2 tane büyük koku giderim ünitesi var. Rüzgâr dönüşümlerinde belli bir miktar veya gecenin ilerleyen saatlerinde, yaz aylarında da kısmi koku olabiliyor ama o da sınırlar çerçevesindedir.”

Geziden memnun kalan muhtarlar, tesise tam not verdi

Tesis sorumluları tarafından geziye katılan muhtarlara, tesise giren atıksu, çökeltme ve dinlendirme havuzları ile yapılan arıtma sonucu çıkış suyu ile çamur bölümleri gezdirilerek bilgi verildi. İnceleme ve bilgilendirme gezisine katılan muhtarlar, kendi mahallerinin atıksularının da geldiği Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’ni gezdi. Tesis sorumluları tarafından arıtma tesisinin işletim sistemi hakkında bilgi verilen muhtarlar, tesise giren atıksunun arıtılması sonucu çıkan suyun berraklığı ile tesiste yapılan biyofiltre ünitesi ile kokunun olmamasının karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Tesise önyargıyla geldiklerini ifade eden muhtarlar, gezinin ve bilgilendirmenin ardından, tesisin temizliği ve kalitesine tam not verdi. Tesisi gezen muhtarlar, Arıtma Tesisi’nden çıkan suyun temizliğinden etkilendi.

Ayrıca, MESKİ Genel Müdürlüğü’nün yaptığı tesisleri ve teknolojiyi yerinde görmenin memnuniyetlerini dile getiren muhtarlar, yapılan hizmetlerden dolayı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e ve MESKİ Genel Müdürlüğü’ne teşekkürlerini iletti.