Mersin Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü | Haberler

MESKİ'DE HES KODU UYGULAMASI DÖNEMİ BAŞLADI

MESKİ Genel Müdürlüğü personelin ve vatandaşların sağlığını esas alıyor. Bu kapsamda alınan karar gereği MESKİ’nin tüm hizmet birimlerine ‘HES’ kodu ile giriş dönemi başladı. MESKİ hizmet birimlerine gelen vatandaşlar, ateş ve maske kontrolü sonrası güvenlik görevlilerine bildirdikleri ‘HES’ kodu ile giriş yapıyor. Vatandaşların sağlığını gözeten MESKİ, salgında kontrolü sağlamak ve vaka sayılarını en az seviyede tutmak için ‘HES’ kodu ile giriş uygulamasını kullanıyor.

İçişleri Bakanlığı genelgesi ile bütün kamu kurum ve kuruşlarının girişlerinde 'HES' kodu zorunlu hale getirildi. Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında, Kurumumuza gelen abonelerimizin ve personellerimizin sağlığına önem veriyoruz.

HES kodunu nasıl alabilirsiniz?

1) E-Devlet’e giriş yapılarak alınabilir.

2) “HES” yazıp aralarında boşluk bırakarak, sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi yazılarak 2023’e SMS olarak atarak HES kodu alınabilir.

3) Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girerek, “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturulur.