MESKİ BİR TÜBİTAK PROJESİNE DAHA DESTEK VERDİ

Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen TÜBİTAK 4004 Doğa ve Bilim Okulları Uygulamaları çerçevesinde desteklenen “Doğanın Öyküsü” projesi kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon (MESKİ) İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi olan Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi’ne Mersin ili Akdeniz, Toroslar, Mezitli ve Yenişehir İlçelerinde öğrenim gören 10. sınıf öğrencilerinden 30 kişilik bir grup ve proje araştırmacıları teknik gezi düzenlediler.

Doğayı okumak, görmek, içselleştirmek, doğada gördükleriyle hayal dünyasını beslemek, doğadaki uyumu kavramak, öğrencilerin yaratıcı düşüncelerini geliştireceğinin düşünüldüğü projede, alanında uzman eğitmenlerle doğa gezileri, kuş gözlemi, atölye çalışmaları, yaratıcı yazma, resim, müzik gibi etkinlikler yapıldı.

Öğrencilerin, doğayı tanımaları, edebiyat ile doğa ilişkisini ve doğanın insana sunduğu imkânları kavramalarını deney, gezi-gözlem, karikatür, resim, müzik, drama, sanatsal faaliyetler, yaratıcı okuma gibi etkinliklerle amaçlayan projede Atıksu Arıtma Şube Müdürü Dr. Emel Deniz Ünal eğitmen olarak görev almıştır. Tesiste yapılan bilgilendirmede yapılan iş ve işlemler ve proses detaylarıyla anlatılmıştır.

Proje yürütücüleri: “Tesis yetkilileri tarafından, atık su arıtımı, enerji üretimi, çamur bertarafı ve solar kurutma üniteleri ile ilgili detaylı bilgiler verildi. Geziden oldukça memnun kalan öğrenciler ve proje yürütücüleri  “Karaduvar Atıksu Arıtma tesisi hakkında son derce önemli bilgi sahibi olduk. Ayrıca tesisin elektrik ihtiyacının büyük kısmının tesisteki işlemler sonucu oluşan arıtma çamurunun değerlendirilerek üretilen yeşil enerji ile karşılanması, bu sayede fosil yakıt tüketiminin ve karbon salınımının da azaltılması, ayrıca Türkiye’de ilk solar kurutma ünitesinin söz konusu tesiste olması dikkatimizi çekti. Bunun yanı sıra tesisin çıkış suyu kirlilik yükününde çok düşük olması özellikle Akdeniz kıyılarının temizliği açısından büyük önem taşımaktadır. Tesis hakkında aldığımız bilgiler ve tesisin yerinde görülmesi bizler için çok faydalı oldu.” şeklinde konuştular.