NİĞDE ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ MESKİ İÇMESUYU VE ATIKSU ARITMA TESİSLERİNİ İNCELEDİ

Niğde Üniversitesi Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencileri, MESKİ Genel Müdürlüğü’nün Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi ve Berdan İçmesuyu Arıtma Tesisini yerinde gezerek incelediler.           

Niğde Üniversitesi Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.Fehiman ÇİNER ile birlikte 3. sınıf öğrencilerinden oluşan toplam 14 Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencisi, önce Mersin’in ve Tarsus’un içmesuyu ihtiyacını karşılayan, Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde, teknik incelemelerde bulundular. Mersin’de kullanılan içme suyunun arıtma aşamalarını, su temini açısından tesisin yapısı ve işleyişi hakkında bilgiler aldıktan sonra karbon, azot ve fosfor giderimi sağlayan, arıtma çamurundan enerji üreten Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisini gezerek, tesisin üniteleri ve prosesleri hakkında MESKİ ve işletme yetkilileri tarafından bilgilendirildiler.

Tesisleri öğrencilerle birlikte gezerek, tesis hakkında detaylı bilgiler öğrendiklerini ifade eden Prof. Dr. Fehiman ÇİNER, Atıksu Arıtma Tesislerini öğrencilere derslerde anlattıklarını belirterek  “Çevre Mühendisliğinde Temel İşlemler (I) dersi kapsamında Su ve Atıksu Arıtımında kullanılan prosesleri görmek, tanımak amacıyla MESKİ Genel Müdürlüğü’nün tesislerini gezip, bilgi almaları öğrencilerimiz için çok yararlı oldu. Öğrencilerimiz aldıkları bilgileri uygulamalı olarak nasıl olduğunu algılayabilmek, bilgi ve becerilerini artırmak için bu gezi yararlı oldu. Tesisi gezen öğrencilerimiz de bu bilgileri gezmeyen arkadaşlarına aktaracak, böylece hem öğrenmiş, hem de öğretmiş olacaklar. Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi son derece modern bir ileri biyolojik bir arıtma tesisi,  Mersinliler böyle bir tesise sahip oldukları için çok şanslılar. Uzun yolcuğumuza değecek iyi izlenimler edindik. Mersin’in modern tesislerini görme fırsatını bulduk. Mersin içme suyu konusunda diğer illere göre çok şanslı, musluktan rahatlıkla su içebilirler. Bize bu olanağı sağlayan, MESKİ Genel Müdürlüğü yetkililerine ve bu gezide bize eşlik eden MESKİ çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz.” dedi.