MESKİ STRATEJİK PLANI, MERSİNLİLER’LE HAZIRLIYOR

MESKİ Genel Müdürlüğü, yasa gereği mahalli seçimlerin ardından yapılması zorunlu olan ve beş yıl boyunca sunulacak hizmetlerin, yapılacak yatırımların dayanacağı ilke ve hedeflerin tanımlandığı Stratejik Plan çalışmalarına başladı.  

MESKİ Genel Müdürlüğü’nün 2020-2024 yılları Stratejik Plan hazırlık çalışmaları kapsamında, Stratejik Plan Hazırlama Zaman Çizelgesi oluşturularak, 13 kişilik Strateji Geliştirme Kurulu, 68 kişilik Stratejik Planlama Ekip Üyesi belirlendi. Ekiplere yönelik eğitim ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

MESKİ, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer’in önümüzdeki 5 yıl için son derece önemli olan, yapılacak proje ve faaliyetler için adeta bir “el feneri” görevi üstlenecek en önemli çalışma olan Stratejik Planın, katılımcı demokrasi anlayışıyla hazırlanması, toplumun tüm katmanlarının ve bileşenlerinin öneri, görüş, istek ve taleplerinin planda yer alması konusuna titizlikle ve hassasiyetle dikkat edilmesi talimatı kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

Seçer: “Bizim için yol gösterici olacak Stratejik Plan son derece önemli”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, temelde amaçlarının sürekli dile getirilen katılımcı demokrasi anlayışının gerçek hayatta, yönetim anlayışı içerisinde somut, elle tutulur, gözle görülür bir şekilde uygulanması olduğunu ifade ederek, konu ile ilgili görüşlerini şu biçimde aktardı:

 “Bu konuda çalışma yapan arkadaşlarımın, başta ilçe belediye başkanlarımız olmak üzere tüm siyasi partilerin ilçe başkanlarını ve şu anda sayamayacağım, o çalışma alanındaki aktörlerin ziyaret edilerek, fikirlerinin alınması konusunda son derece hassasiyetle yaklaşacaklarını söyleyebilirim. Bizim için 5 yılda yapacağımız hizmetlerin, faaliyetlerin, projelerin yol göstericisi olacak Stratejik Plan, son derece önemli. Eğer makul, ayakları yere basan, Mersin’in ve ülkenin sosyo-ekonomik gerçeklerine uygun, uygulanabilir, sürdürülebilir bir plan yaparsak, 5 yıl içerisinde Mersin’e çok şeyler veririz. Ama el yordamıyla, günü kurtarmak için, palyatif çözümler üreterek, biraz da toplumun gözünü boyayacak şekilde hazırlanan bir Stratejik Plan altına benim imza atmam, bu kente yapabileceğim en büyük kötülüklerden bir tanesi olur. Umut ediyorum son derece olumlu, faydalı ve uygulanabilir bir Stratejik Planın altına katılımcılarla hep beraber imzamızı atarız, bunu 5 yıllık süreçte güzel hizmetlere dönüştürürüz.” 

Konuyla ilgili MESKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama ise şöyle:  

“MESKİ Genel Müdürlüğü olarak, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığımız koordinasyonunda iç ve dış paydaşlarımızın görüş ve önerilerini almak üzere birim amirlerimiz ve personellerimizle paydaşlarımıza ziyaretlerde bulunarak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in mesajı ile birlikte hazırlanan Dış Paydaş Anket Formlarını hem kendilerine sunuyor hem de çalışanlarının ya da bağlı olan üyelerinin de görüşlerinin alınmasını sağlamak amacıyla e-posta adreslerine göndererek yayılımın artmasını hedefliyoruz.

Bugüne kadar tüm İlçe Belediye Başkanlarımız, İlçe Kaymakamlarımız, tüm partilerin İl ve İlçe Başkanları, Meclis Üyelerimiz, Muhtarlarımız, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Şube Müdürlüğü, Üniversitelerimizin Rektörleri, Kent Konseyi, TEMA, İl Sağlık Müdürlüğü, İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Deniz Ticaret Odası, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Gazeteciler Cemiyeti ziyaret edilmiş, görüş ve talepler alınmış, ayrıca çalışanlarının katılımı için anket formları e-posta adreslerine gönderilmiştir”

2020-2024 yılları Stratejik Plan hazırlık çalışmaları kapsamında tüm paydaşların, MESKİ Portal, MESKİ Facebook, İnstagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarında oluşturulan Anket Formu ile görüşleri alınıyor. Bu sayede hem vatandaşların MESKİ’den beklentilerini öğrenmek, hem de diğer kurum ve kuruluşların Stratejik Plan’la ilgili görüşlerini almak amacıyla ziyaretlerin devam edeceği bildirildi.