BAŞKAN SEÇER, KEPİRLİ MAHALLESİ’NİN İÇME SUYU SORUNUNU ÇÖZDÜ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ tarafından yapımı tamamlanan Gözne ve Kepirli Mahalleleri Arası İsale Hattı Yenilenmesi Projesi’ni hizmete açarak, Kepirli Mahallesi’nde yaşayan vatandaşların kesintisiz içme suyuna kavuşmasını sağladı. Yıllardır süregelen içme suyu problemini yapılan yenileme çalışması ile sona erdiren Seçer, “İçme suyu hattımızı yeniledik. Daha önce yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırdık. Bu proje ile bölge halkına daha temiz ve güvenli içme suyu vereceğiz” dedi.

Seçer, hizmet açılışı öncesi uğradığı kahvehanede vatandaşlarla sohbet etti, dertlerini dinledi. Kahvehanedeki konuşmasında mahallenin eksiklerini muhtardan dinleyen Başkan Seçer, zaman içerisinde sorunların giderileceğinin sözünü verdi. Seçer, “Gece gündüz çalışıyoruz. Eksiklerden şikayet etmiyoruz. Diyoruz ki Mersin halkı bizi seçti. Biz de müteşekkiriz. İnsanları sarıp, sarmalayacağız. Parti, bölge, mezhep, mahalle ayrımı yapmaksızın herkese hizmet getireceğiz. Herkese yüzümüz gülecek. Mersin’de çok şey değişecek. Biz Kürt’e de hizmet götüreceğiz, Yörük’e de. Herkese eşit muamele olacak. Ben herkesin kardeşi, ağabeyi, belediye başkanıyım” diye konuştu.

“İlk 100 günde geçtiğimiz yıla göre 84 milyon lira eksik harcamışız”

Daha fazla hizmet verebilmek adına tasarrufa gittiklerini ifade eden Seçer, “Gereksiz, lüks harcamalar yapmıyoruz. Belediye başkanıysanız ve halkın parası size emanet edilmişse bunun vebali, günahı büyüktür. Biz bu bilinçle tasarruf tedbirlerini başlattık. Bizim mali işlerin verdiği rakama göre biz ilk 100 günde geçtiğimiz döneme göre yani geçtiğimiz yıla göre 84 milyon lira eksik harcamışız. Kemerleri sıktık. Gereksiz açılmış ihaleleri iptal ettik, gereksiz yatırımlara ‘dur’ dedik. Bütün dosyaları denetime açtık. Cumhur İttifakı’na mensup üyeler de biliyor. Her şeyi denetletiyoruz. Kimse benim babamın oğlu değil. Olsa ne yazar?” dedi.

Muhtarın istediği sıcak asfalt talebi üzerine konuyu değerlendiren Seçer, asfalt için kış ayları içerisinde hazırlıkların yapılması gerektiğini belirterek, geçmiş dönemde bazı nedenler dolayısıyla hazırlığın yapılmadığını kaydetti. Seçer, “Geçmişi eleştirmiyoruz. Sadece asfaltın dökülmeyişinin gerekçesini anlatıyorum. Biz yine de bu yıl, en azından ulaşabildiğimiz yolların tamiratını, tadilatını yapalım dedik. Ama gelecek yıl iyi hazırlık yapıp yol çalışmalarını başlatalım, gerekli yerlere asfalt dökelim, tadilat yapalım ve adam gibi hizmete başlayalım” diye konuştu.

“Sınırlı imkânlar içerisinde hizmet yapmaya çalışıyoruz”

Geçmiş dönemden kalma borçların olduğunu ve merkezi idareden gelen kaynağın eksikliğini ifade eden Seçer, mevcut kaynakları çok akıllı bir şekilde kullanacağını söyleyerek, şöyle devam etti:

“İsraf aklen, vicdanen, dinen ve insanen kötü bir olay. İsrafı ortadan kaldıracağız. Ben beş yıl sonra vatandaşa hesap vereceğim. Doğru işler yapmak zorundayım. Bu sıkıntılar içerisinde biz bu hizmetleri yapmaya çalışıyoruz. Sınırlı imkânlar içerisinde bizim ilk önce dokunacağımız kesim dar gelirli vatandaşlarımız. Bazı alacağımız kararlarda tasarrufa gitmeyeceğiz dedik. Yoksulun midesine giden, çocuk, kadın, öğrenci, dezavantajlı gruplarla ilgili alacağımız kararlarda tasarrufa gitmedik. Su ve ulaşım indirimi yaptık. Kanun bize bu imkanı sağlıyor. Bazen vatandaşlarımız soruyor neden asgari ücretlilere indirim yapmıyorsunuz diye. Kanunların izin verdiği ölçüde, hangi kitlelere indirim yapabiliyorsak onları yapıyoruz. Kanunlar bunu yapmaya müsaade etmiyor”

“Her gün Mersin’in değiştiğini, hizmetlerin ardı arkasının kesilmediğini göreceksiniz”

4 ay gibi kısa sürede yapılabilecek her hizmeti yaptıklarını ifade ederek sözlerini sürdüren Seçer, “Kararları seri alıyoruz, sorunlara çok seri müdahale ediyoruz. Bu kadar kısa süre içerisinde yapılabilecek ne varsa harfiyle yaptık. Daha yolun çok başındayız. Bizden çok şey bekleyin. Bize zaman da vermek durumundasınız. Her gün Mersin’in değiştiğini, hizmetlerin ardı arkasının kesilmediğini ve yapılan hizmetlerin kalitesini zaman içerisinde göreceksiniz” diye konuştu.

Proje ile Kepirli Mahallesi kesintisiz içme suyuna kavuştu

Toroslar İlçesi Kepirli Mahallesi’nin içme suyu temini, mahalle içerisinde bulunan Kocapınar kaynağından, Güzelyayla Bekiralanı isale hattından ve Gözne Mahallesi’nden gelen çelik hat ile karşılanıyor.  Mahallenin Gözne’den gelen isale hattındaki çelik borunun ekonomik ömrünü doldurması ve sürekli arıza vermesi nedeniyle vatandaşlar uzun süreli su kesintileri ile karşı karşıya kalıyordu. Özellikle yaz aylarında yaşanan kesintiler vatandaşın mağdur olmasına neden oluyordu. MESKİ, titiz çalışmaları ile 3 bin 350 metre çelik, 573 metre HDPE boru olmak üzere toplam 3 bin 923 metre içme suyu hattı çalışması yaparak, Kepirli Mahallesi’nin içme suyu kesintisi sorununu sona erdirdi.Memnuniyet Anketi

Yaşınızı öğrenebilir miyim? Söylenen yaşı açık olarak yazıp, ilgili kutucuğa işaretleme yapınız.

Cinsiyeti işaretleyiniz.


Görüşülen kişinin su abonesi olduğu ilçeyi işaretleyiniz, Mahalle adını açık olarak yazınız.

Görüşülen abonenin yerleşim yeri türünü işaretleyiniz.


Abonelik türünü işaretleyiniz. Birden fazla abonelik türü var ise görüştüğünüz yerdeki abonelik türünü değerlendirmesini isteyiniz.
Aşağıda okuyacağım fatura ödeme yollarından hangisi veya hangilerini tercih ediyorsunuz?MESKİ’den almış olduğunuz hizmeti her bir ifadeye katılım derecenizi 1 ile 5 puan arasında not vererek değerlendirir misiniz? 1 puan bu ifadeye kesinlikle katılmadığınızı, 5 puan ise kesinlikte katıldığınızı ifade etmektedir.
Ürün ve Hizmet Sunumu
1- Abonelik hizmeti verilen binalara kolayca ulaşabiliyorum.

2 - Abonelik hizmeti verilen binalar geniş, ferah ve konforludur.

3 - Abonelik hizmeti verilen binalar temiz ve sağlıklıdır.

4 - Abonelik hizmet binalarında çalışan sayısı yeterlidir, işlemlerim hızlıca yapılır.

5 - Abonelik sırasında istenen belgeler yeterli, kolayca hazırlanabilir türde ve sayıdadır.

6 - Abonelikte ödenen abonelik teminat bedeli ödenebilir/normal düzeydedir.

7 - Abonelik sonlandırıldığında teminat bedelini kolayca tahsil edebiliyorum.

8 - Faturalar her ay düzenli olarak elime ulaşır.

9 - Faturalar okunaklı ve anlaşılır bir şekilde düzenlenir.

10 - Fatura ödeme noktaları yeterlidir.

Ürün ve Hizmet Değeri
11 - Musluklardan kaliteli içilebilir nitelikte su akar.

12 - MESKİ'ye ödediğim fatura tutarı, aldığım hizmete değerdir.

13 - MESKİ çalışanları bilgili, konusunda uzman kişilerdir.

14 - MESKİ çalışanları ilgili, saygılı, güler yüzlü kişilerdir.

İmaj ve İtibar
15 - MESKİ su tasarrufu konusunda vatandaşlara bilgilendirme yapar, önerilerde bulunur.

16 - MESKİ, temiz su kaynaklarının korunması konusunda çalışmalar yapar.

17 - MESKİ, bildirdiği su kesinti zamanlarına uyar.

18 - MESKİ’nin yaptığı duyuru ve haberlere güvenirim.

19 - MESKİ tüm abonelerine eşit, adil hizmet verir.

Abone Hizmeti, İlişkisi ve Desteği
20 - MESKİ, su kesintisi yapacağı zaman haber verir.

21 - MESKİ çalışanları hızlı hizmet verir.

22 - MESKİ şikayetlerimi dikkate alır, ilgilenir.

23 - MESKİ şikayetlere zamanında çözüm bulur.

24 - MESKİ internet sitesi üzerinden işlemlerimi kolayca yapabiliyorum.

25 - MESKİ arıza bildirim telefon hattına kolayca ulaşabiliyorum.

26 - MESKİ yaptığı hizmetler, çalışmalar hakkında daima bilgi verir.

Abone Bağlılığı
27 - MESKİ’nin sunduğu hizmetlerden genel olarak memnunum.