MESKİ GENEL MÜDÜRÜ ALAEDDİN ALKAÇ’TAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Genel Müdür Alkaç, Türkiye’de ilk kez 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan 212 sayılı kanunun Resmi Gazete’de yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün kutlanmaya başladığını hatırlattı. Gazetecilik mesleğinin gücünü kamuoyundan aldığını, gazetecilerin vatandaşlarla kurumlar arasında köprü kurulmasını sağladığını belirten Alkaç, şöyle devam etti:

“Basın, demokrasinin temel taşlarından biridir. Demokrasinin ve çağdaşlığın güçlenmesinin yolu, basın mensuplarının özgürce çalışmasını sağlamaktan geçmektedir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır’ sözü aynı zamanda gazetecilerin, ülkenin sesini doğru ve tarafsız şekilde yansıtmasının önemini vurgulamıştır. Gazetecilerin fedakârlık ve sorumluluk duygularıyla tarafsız ve ilkeli haber aktarması, toplumun bilinçlenmesinde, toplumsal güvenin ve sağduyunun kazanılmasında büyük bir önem teşkil etmektedir. Ayrıca yerel gazeteciler Mersin’in sosyal, kültürel, ekonomik gelişmeleri ve kalkınması için yürütülmekte olan çalışmalar ve projelerin kamuoyu ile paylaşılması konusunda önemli bir görev üstlenmişlerdir. MESKİ olarak, yaptığımız her çalışmada kamuoyunun haber alma hakkı gibi önemli bir görevin yerine getirilmesinde emeği geçen tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Basın mensuplarına sağlık, mutluluk, başarı ve kolaylık diliyorum.”