MESKİ, 463 KİLOMETRE KANALİZASYON HATTI TEMİZLİĞİ YAPTI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, tüm ilçelerde, 1 Nisan ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında 463 kilometre ana kanalizasyon hattı temizliği gerçekleştirdi.


MESKİ Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, 2019’un Nisan ayından itibaren 31 Aralık 2019 tarihine kadar tüm ilçelerde toplam 69 bin 260 metre kanalizasyon hattı ve 17 bin 79 metre yağmur suyu döşemesi imalatı yapıldığını söyledi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in desteği ve öncülüğünde kanalizasyon hatlarının imalatından temizliğine kadar birçok projenin hayata geçirildiğini ifade eden Alkaç, “Ekiplerimiz, 7/24 çalışarak, vatandaşlara hizmet ulaştırmak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Yağışlı havalarda sel ve su taşkını yaşanmaması adına da 463 kilometre uzunluğundaki altyapı hattında temizlik çalışması yaptık. 39 bin 60 metre yağmur suyu hattı, 3 bin 705 adet yağmur suyu bacası temizlik çalışması ve 14 bin 245 metre yağmur suyu ızgara bakım ve onarımı, 32 bin 590 adet kanal açma çalışması, 81 bin 188 adet vidanjör çekimi gerçekleştirdik” dedi.


Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde ana kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarında temizlik çalışmalarının düzenli olarak yapıldığını belirten Alaeddin Alkaç, vatandaşların yağmur suyu ızgaralarını çöplük olarak görmemeleri gerektiğini belirtti. Alkaç, şöyle devam etti:

Mersin genelinde cadde ve sokaklarda bulunan yağmur suyu ızgara ve rögarlarının temizleme çalışmalarına hız verdik. Vatandaşlarımızı, yağmur suyu ızgaralarını kirletmemeleri ve kanalizasyon şebekesinin sağlıklı çalışması için şebekede tıkanmalara sebebiyet verebilecek olan özellikle ıslak mendil, çocuk bezleri, tuvalet kağıtları, süprüntü malzeme, pet şişe, bez, kağıt havlu, tuvalet kağıdı vb. atıkları, yağmur suyu ızgaralarına ve kanalizasyon hatlarına atmamaları konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Vatandaşlarımız, yağmur suyu ızgaralarının ve kanalizasyon hatlarının temizliği konusunda Mersin’in her noktasından haftanın 7 gün 24 saati hizmet veren ‘Alo 185’ veya ‘444 8 185’ numaralı hatları arayarak, taleplerini bildirebilir. Vatandaşlarımızdan gelen talepler, anında dikkate alınarak, altyapı hatlarımızın sorunsuz çalışması için ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir.”