Su Müzesi Başkan Açılış Konuşması

MESKİ İÇME SUYU ARITMA TESİSİ MÜZESİ AÇILIŞI

21 NİSAN 2016

Sayın Valim,

Değerli Belediye Başkanlarım,

Kıymetli Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri,

Sevgili Muhtarlar,

Saygıdeğer Basın Mensupları,

Mesai Arkadaşlarım,

Ve Çok Kıymetli Mersinliler,

Bugün özel bir açılışı sizinle paylaşmanın kıvancını yaşıyorum. Kıvanç diyorum çünkü suya kıymet veren toplumların, bir medeniyet ortaya çıkaran, hatta uygar bir dünya kuran toplumlar olduğunu biliyorum. Ne mutlu bize ki su için vakıflar kurmuş, büyük edebi eserler vermiş, hayatın her alanında suya verdiği kıymeti ifade etmiş bir milletin evlatlarıyız.

Ecdadımız için su, her daim çok önemliydi. Örneğin suya kaside yazan ve “Su Kasidesi” olarak bilinen ölümsüz eserini veren Fuzuli unutulabilir mi?

Ya da yaptırdığı çeşmeler üzerine “fi sebilillah”, yani Allah yolunda, hayır için yazdıranlar bizim ecdadımız değil midir? Bugün bile hayır için dağıtılana sebil demiyor muyuz? Hatta bize su ikram edildiği zaman “su gibi aziz ol” derken suya verdiğimiz kıymeti ifade ediyoruz.

Tüm bu verdiğim örnekler aslında milletimizin medeniyet iddiasının sadece bir yönüydü. Burada müze olarak açılışını gerçekleştireceğimiz Filtre tesisi cumhuriyetin ilk yıllarında çok zor şartlar altında 2 yıl gibi kısa bir sürede yaptırılmıştır.

Hiç şüphe yok ki bu tesisi restore ederken gelecek kuşakların böyle bir çalışmadan haberdar olması amaçlarımız arasındaydı.

Niyetin hayır olduğu durumlarda akıbette hayırdır. Çalışmalarımız ile sadece bir restorasyon gerçekleştirmedik. Aynı zamanda yazılmamış bir tarihi yazdık. Gün yüzüne çıkarılmamış kültürü bugünle ve gelecekle buluşturduk. Ciddi bir arşiv çalışması gerçekleştirildi.

Bu tesisin görünmeyen, bilinmeyen kahramanlarının varlıklarını, yaşadıklarını satırlara, dokümanlara aktardık.

Bu tesis cumhuriyetimizin ve ceddimizin bir eseridir. O yüzdendir ki bu tesisin hayata geçirilmesi sadece bir restorasyon eylemi değildir.

Ne diyordu Necip Fazıl Kısakürek:

“Su duadır, yakarış, ayna, berraklık, saffet;

Onu madeni gökte altınlar gibi sarfet!”

Toroslar İlçesi MESKİ Teknik Hizmet Birimleri yerleşkesi olarak kullanılan Mersin İçmesuyu Filtre Tesisatı’nın projesi Türk-Alman işbirliği ile 1936 yılında yapımına başlanmış ve tesis 1938 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır.

O günkü koşullarda büyük bir proje olan tesis Mersin’in Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze kadar gelen ilk önemli projesidir. MESKİ Teknik Hizmet Birimlerinin bulunduğu yer halen “FİLTRE” olarak adlandırılmaktadır.

Tesis; Mersin’de halkın içme ve kullanma suyunu karşılamak, yolların sulanması ve şehrin yangın hidratlarının beslemesi amacıyla, kapasitesi yaklaşık 8.500 m3/gün olarak projelendirilmiş, 80.000-100.000 eşdeğer nüfusa yetecek şekilde inşa edilmiştir.

 

İçmesuyu Filtre Sistemi; Durultucular (depo), Havalandırma (Fıskiye), Filtre Havuzları (Filtre Nozul ve Filtre Kumları), Temiz Su Deposu ve Alüminyum Sülfat Dozlama Ünitesi’nden oluşmaktadır.

EFRENK deresinden gelen hamsu, içmesuyu filtre sistemine girmekte, öncelikle hamsu havalandırma ünitesinde havalandırılmakta, havalandırılmış su durultucu tankına gönderilmektedir.

Bulanıklığı gidermek için suya Alüminyum Sülfat eklenerek durultucu havuzlarında bekletilerek askıdaki katı maddelerin çöktürülmesi sağlanmaktadır. Durulmuş su kanallar aracılığı ile Filtrasyon sistemine alınmakta, halen çökemeyen ve suda bulunabilen malzemeler filtre kumu ile filtre edilerek temiz su oluşturulmaktadır.

Arıtılmış su, Temiz Su Deposu’na gönderilmekte ve buradan da şehir merkezine iletilmek üzere şebekeye verilmekteydi.

Berdan İçmesuyu Arıtma Tesisi 1984 yılında hizmete girip Mersin şehir merkezine su verilmeye başlandığında Filtre Tesisi’ne ihtiyaç kalmamış ve Filtre Binası atıl vaziyette kalmıştır. İhtiyaç halinde devreye alınan sistem zamanla çürümeye terk edilmiştir. Daha sonraki dönemlerde Filtre Binası depo olarak kullanılmaya başlanmış, her türlü kullanılmayan malzeme, ekipman ve hurda buraya konulmuştur.

Mersin şehrimizin uzun yıllar su ihtiyacını sağlayan İçmesuyu Filtre Tesisi’ni geçmişe bir vefa duygusuyla tekrar aktif hale getirmek, kentimize yeniden kazandırmak için Aralık 2014 tarihinde temizlik çalışmalarına başlanmıştır. MESKİ yönetici ve mühendislerinden oluşan teknik bir komisyon kurulmuş ve iş programı oluşturulmuştur. Temmuz 2015 tarihinde MESKİ teknisyen, kaynakçı, boyacı ve işçilerinden oluşan bir ekip kurulmuştur.

Yaklaşık 2 yıl gibi sürede restorasyon tamamlanmıştır.

Tesisin tüm mekanik ekipmanının aslına uygun çalıştırılabilmesi, kapı, pencere ve bina tadilatının aslına uygun olarak restore edilebilmesi için öncelikle MESKİ kaynakları kullanılmıştır.

Tüm ekipmanın (vana, çekvalf, blower, fıskiye, filtre nozulu, pompa vb.) aslına uygun olarak bakım ve onarımları yapılmış, mekanik kısımlar boyanmış, filtrasyon işlemini sağlayan filtre kumları elenmiş ve yıkanıp temizlenmiştir. Filtre kumları yeniden filtre havuzlarına konularak sistem çalışır hale getirilmiştir.

Bugün açılışımıza vesile olan ve bu tesisi Mersin’e kazandıran dönemin Belediye Başkanı Mithat Toroğlu’nu rahmetle anıyorum. Aziz hatırasına şükranlarımı sunuyorum.

Filtre tesisini restore ederek yeniden hayata kazandıran, bir müze konseptiyle kullanıma açan işçisinden en üst yöneticisine kadar MESKİ çalışanlarına teşekkür ederim. Titiz ve gayretli çalışmaları takdire şayandır.

Bu sevincimizi ve gururumuzu bizimle paylaşmanızdan dolayı sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Tek sevdamız, tek gayemiz, tek emelimiz Mersin ve  Mersin’in gelişmesi, kalkınmasıdır. Emellerimize ulaşmanın tek yolu da çalışmak, çalışmak, çalışmaktır.

Huzurlarınızda herkese bir kez daha saygılar sunuyorum.

Dosyalar

Su Müzesi Başkan Açılış Konuşması